Projekt realizowany w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej naboru na projekty pilotażowe pod nazwą „Stabilna praca – silna rodzina".
Doradcy zawodowi na co dzień pracują z klientami wymagającymi indywidualnego wsparcia, przez co często narażeni są na działanie czynników stresogennych, które mogą wywoływać m.in. wypalenie zawodowe, konflikty w zespole, zniechęcenie czy brak motywacji do realizacji działań. Wypracowanie oraz wdrożenie modelu superwizji w poradnictwie zawodowym ma na celu utrzymanie wysokiego standardu pracy, a także efektywniejsze, bardziej profesjonalne i skuteczniejsze dostarczanie pomocy klientom urzędów pracy przez doradców zawodowych.Superwizja w wielu krajach jest niezwykle istotnym instrumentem wspierania pracowników, w tym szczególnie doradców zawodowych, którzy potrzebują ciągłego doskonalenia, rozwoju i refleksyjnej informacji zwrotnej. Odpowiada ona zindywidualizowanym potrzebom konkretnych pracowników, umożliwia poszerzanie ich wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności, edukuje w zakresie radzenia sobie ze stresem zawodowym oraz przeciwdziała wypaleniu zawodowemu. Ponadto wspomaga działalność całej placówki, poprawiając koordynację działań pracowników i przepływ informacji, a także umożliwia poprawę bieżących efektów pracy oraz sprzyja budowaniu i umacnianiu więzi w zespołach.
Cele projektu:
- przygotowanie i wypracowanie rekomendacji w zakresie funkcjonowania modelu superwizji poradnictwa zawodowego, tj. sposobu wspierania doradców zawodowych w ich codziennej pracy z klientem w urzędach pracy – w tym określenie ram instytucjonalno-organizacyjnych superwizji w publicznych służbach zatrudnienia, celem wprowadzenia do porządku prawnego,
- uzyskanie kompetencji przez doradców zawodowych do świadczenia superwizji,
- wypracowanie mechanizmów współpracy pomiędzy urzędami pracy w zakresie funkcjonowania superwizji.
Grupa docelowa:
16 doradców zawodowych objętych szkoleniem superwizyjnym (zatrudnionych w powiatowych urzędach pracy w Tarnobrzegu, Mielcu, Nisku, Stalowej Woli, Sandomierzu, Staszowie, a także w wojewódzkich urzędach pracy w Rzeszowie i Kielcach) oraz doradcy zawodowi będący odbiorcami superwizji, wybrani spośród doradców zatrudnionych w tych urzędach.
Najważniejsze działania:
Organizacja zaawansowanego szkolenia dla doradców zawodowych, którzy jako wykwalifikowani superwizorzy będą mieli za zadanie przeprowadzić sesje superwizyjne w PUP i WUP na terenie województw objętych wsparciem. Zrealizowany model działań zostanie poddany analizie i ewaluacji celem wypracowania ostatecznych rozwiązań podlegających wprowadzeniu do porządku prawnego. W ramach projektu zostanie przeprowadzona rekrutacja uczestników, wybór instytucji szkoleniowej, konferencja inicjująca realizację projektu, szkolenia z superwizji dla kandydatów na superwizorów, egzamin, sesje superwizyjne (grupowe i indywidualne) w tym każdy z przeszkolonych superwizorów przeprowadzi 10 sesji indywidualnych i 6 sesji grupowych, ewaluacja i ocena, raport końcowy, konferencja podsumowująca realizację projektu.
Lider projektu pilotażowego: Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.
Źródła finansowania: Rezerwa Funduszu Pracy o wartości 1 048 570 zł (100% finansowanie ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).
Okres realizacji projektu: styczeń 2022 r. – grudzień 2023 r.