Bezpieczne wyjazdy za granicę

Print Drukuj
Otwarte granice i możliwość wyjazdu do pracy za granicą to dla wielu poszukujących pracy olbrzymia szansa, ale jednocześnie duże zagrożenie. Warto dobrze się przygotować do takich wyjazdów.
 
Przede wszystkim nie powinniśmy korzystać  z ofert niesprawdzonych pracodawców, a na pewno już sprawdzić swojego potencjalnego pracodawcę: odwiedzić stronę internetową pracodawcy, poznać opinie innych pracowników na temat pracodawcy przeglądając odpowiednie fora internetowe. W tym celu najlepiej korzystać z ofert licencjonowanych agencji zatrudnienia. Wykaz legalnie działających agencji zatrudnienia znajduje się na stronie: www.stor.praca.gov.pl. Agencje zatrudnienia nie mogą pobierać od poszukujących pracy za granicą żadnych opłat, za wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów tj.:  dojazd do pracy i powrót, tłumaczenie dokumentów, badania lekarskie, wydatki związane z uzyskaniem wizy. Agencja ma obowiązek zawarcia pisemnej umowy z osobą kierowaną do pracy, w której będą podane: nazwa zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy i wynagrodzenia, warunki ubezpieczenia społecznego oraz od NNW, obowiązki i uprawnienia, osoby kierowanej do pracy oraz agencji zatrudnienia. I trzeba pamiętać, żeby w żadnej sytuacji nie płacić za pośrednictwo pracy.
 
Kolejnym sposobem szukania pracy za granicą  jest skorzystanie z oferty Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej (www.eures.europa.eu). EURES (EURopean Employment Services) jest systemem międzynarodowej wymiany ofert pracy krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Lichtenstein) i dostarcza użytecznych informacji i porad z zakresu zagadnień związanych z poruszaniem się na europejskim rynku pracy oraz świadczy usługi pośrednictwa pracy, umożliwiając osobom poszukującym pracy znalezienie zatrudnienia, a pracodawcom – rekrutację pracowników w krajach Unii Europejskiej. Na dzień dzisiejszy na portalu EURES jest dostępnych około 1,5 miliona miejsc pracy. Jest też dostępna krajowa wersja portalu pod adresem www.eures.praca.gov.pl
 
Warto wspomnieć jeszcze na końcu, że osoba powracająca z pracy za granicą w kraju UE/EOG ma prawo do transferu zasiłku dla bezrobotnych w ramach przyznanego prawa do świadczeń w kraju ostatniego zatrudnienia.
 
Możliwość korzystania z tych usług jest dostępna w placówkach systemu Urzędów Pracy.
Jeśli więc potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy związanej z wyjazdami do pracy za granicą, zwróć się po pomoc do doradcy zawodowego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP. Pomoc uzyskasz bezpłatnie.
 
Zapraszamy  od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30
39-400 Tarnobrzeg, ul. 1 Maja 4a, tel. 15 822 15 94, w. 342, 347
Podobna oferta dotyczy również placówek Centrum w Rzeszowie, Przemyślu i Krośnie. 
 
Informacje o publikacji dokumentu