Praca sezonowa umożliwia:
- zwiększenie dochodów w budżecie rodzinnym
- zdobycie doświadczenia zawodowego
- udoskonalenie umiejętności językowych
- poznanie kultury i obyczajów innego kraju
Warto pamiętać, że do każdego wyjazdu za granicę, także do wyjazdu do pracy sezonowej, należy się przygotować. Decyzja o wyborze oferty pracy sezonowej, jej rodzaju powinna być przemyślana i świadoma, aby uniknąć późniejszych frustracji i kłopotów.
Wyjazd do Holandii należy poprzedzić zdobyciem jak najwięcej informacji, dotyczących pracodawcy, warunków i rodzaju pracy, warunków zakwaterowania, obowiązujących przepisów prawnych.
Jeśli masz wątpliwości i szukasz pomocy, skontaktuj się z doradcą EURES:
https://eures.praca.gov.pl/kontakt/kadra-eures
Z czym wiąże się praca w sektorze rolnym?
- Prace najczęściej wykonuje się na wolnym powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych (w deszczu i w gorącym słońcu). Poproś pracodawcę o zdjęcia i filmy przedstawiające pracę, którą będziesz wykonywać. Wskazówka: przeszukaj serwisy Google oraz YouTube i spróbuj znaleźć firmę i miejscowość, w której będziesz pracować.
- Sektor rolny wiąże się z pracą sezonową i jest zależny od pogody. Kiedy pogoda jest sprzyjająca, może to się wiązać z dużą produkcją w krótkim czasie. Jest to również związane z bardzo dużą ilością pracy i poświęceniem na pracę wielu (dodatkowych) godzin. Może się również zdarzyć, że warunki pogodowe spowodują spowolnienie wzrostu roślin i że będzie mniej pracy niż zwykle. W takiej sytuacji pracodawca może zlecić pracownikom prace innego rodzaju.
- Przedsiębiorstwa rolne zazwyczaj zlokalizowane są na prowincji, w dużej odległości od wielkich miast. Może się okazać, że w pobliżu nie ma ani supermarketu, ani stacji kolejowej, autobusowej.
- Warunki zakwaterowania są różne w zależności od przedsiębiorstwa i często zakwaterowanie znajduje się w pobliżu pola lub budynku, w którym się pracuje. Przedsiębiorstwa rolne zapewniają zakwaterowanie swoim pracownikom. Może to być: kemping, kontener mieszkalny, szopa, przyczepa, dom itp.
Praca i mieszkanie w Holandii
- By możliwe było otrzymanie wynagrodzenia w Holandii, należy posiadać numer ewidencyjno-podatkowy BSN. Pracodawca pomaga w uzyskaniu numeru BSN. Bez numeru BSN pracodawca nie może wypłacić wynagrodzenia.
- Należy posiadać ważny dokument tożsamości, który musi zachować ważność przez cały okres wykonywania pracy w Holandii i nie może być uszkodzony.
- Każdy musi posiadać holenderskie ubezpieczenie zdrowotne. Europejskie ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie posiadane we własnym kraju nie są wystarczające w Holandii. Pracodawca organizuje ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników, a składkę ubezpieczeniową potrąca z wynagrodzenia.
- Pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Zazwyczaj osoby zakwaterowane wraz ze współlokatorami odpowiadają za utrzymywanie czystości i porządku w miejscu zakwaterowania. Mieszkańcy płacą za zakwaterowanie (czynsz).
- Holandia to kraj rowerów. Rower jest często używanym środkiem transportu. Zupełnie zwyczajną rzeczą jest dojeżdżanie rowerem do pracy. Często rowery udostępnia pracodawca.
- Trzeba zabrać ze sobą wystarczającą sumę pieniędzy potrzebną na pierwsze wydatki i powrót do własnego kraju.
- Oczekuje się, że pracownik jest samodzielny. W razie jakichkolwiek pytań lub problemów należy omówić je najpierw ze swoim pracodawcą. W Holandii przyjętym zwyczajem jest zadawanie pytań pracodawcy i omawianie z nim problemów.
- Należy posiadać osobisty rachunek bankowy (numer konta bankowego). Może to być rachunek założony we własnym kraju. W przypadku przyjazdu z bratem lub siostrą każdy musi posiadać swój własny rachunek bankowy.
- Pracodawcy w Holandii zobowiązani są do wypłacania wynagrodzeń na osobiste rachunki bankowe. Wypłacanie wynagrodzeń w gotówce jest zabronione.
Pytania do pracodawcy
W przypadku zamiaru przyjazdu do pracy w Holandii można zadać pracodawcy poniższe pytania:
- Kiedy otrzymam odcinek wypłaty? Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi odcinek wypłaty.
- Jaka kwota zostanie potrącona z mojego wynagrodzenia za zakwaterowanie?
- Czy wynagrodzenie zależy od wyników pracy? Jeżeli wynagrodzenie powiązane jest z wynikami w pracy, pracownik otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za wyniki.
- Czy wypłatę otrzymuję co tydzień czy co miesiąc?
- Co muszę zabrać? Mogą to być ubrania robocze, buty do pracy, ręczniki, pościel itp.
- Czy udostępniany jest transport? Czy muszę za niego płacić?
- Jak wygląda zakwaterowanie (z iloma osobami dzielę pokój/kuchnię/łazienkę)? Należy pracodawcę poprosić o zdjęcia, by wiedzieć, jakich warunków mieszkaniowych się spodziewać.
- Należy poprosić pracodawcę o wcześniejsze przesłanie umowy poprzez e-mail.
- Należy zapytać, w jakim języku rozmawia się w miejscu pracy.
- Należy zwrócić się o podanie w wiadomości e-mail: daty przyjazdu, danych do kontaktu i adresu pracodawcy. W ten sposób jest się w posiadaniu właściwych informacji na papierze i można powiadomić pracodawcę, jeżeli dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji lub zaistnieje jakiś problem.
PAMIĘTAJ - UCZCIWE ZATRUDNIENIE NIE KOŃCZY SIĘ PO SEZONIE!