Rynek pracy Podkarpacia w 2015 roku - podsumowanie

Print Drukuj
Ubiegły rok na podkarpackim rynku pracy należy uznać za udany. Stopa bezrobocia w Polsce obniżyła się w ciągu roku do poniżej 10% i osiągnęła najniższy poziom od kryzysu finansowego z 2008 roku. Podobne spadkowe tendencje obserwowano w województwie podkarpackim, gdzie na koniec października 2015r. stopa bezrobocia wyniosła 12,7%, bez pracy pozostawało o 14 tysięcy mniej osób niż w analogicznym okresie 2014 roku. Mimo to, problemy rynku pracy regionu nie zmieniły się. Sytuacja zawodowa osób młodych do 30 roku życia jest trudna, aż 1/3 z nich nie pracuje. Równie ciężko jest znaleźć pracę mieszkańcom terenów wiejskich, którzy posiadają nieaktualne kwalifikacje zawodowe i są zależni od prac sezonowych lub emigracji zarobkowej.
 
W 2015 roku zdecydowanie zmniejszyła się liczba osób objętych wypłatą świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wspierającego osoby pracujące w firmach niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. W okresie 11 miesięcy 2015 roku na rzecz pracowników i byłych pracowników 38 podmiotów gospodarczych dokonano wypłat na kwotę 7,15 mln złotych. Świadczenia wypłacono łącznie 1064 osobom. Dla zobrazowania pozytywnych zmian warto wspomnieć o danych z lat ubiegłych, w roku 2014 wypłacono prawie 12 mln złotych, a w 2013 aż 30 mln złotych. Dodatkowo, w roku 2015 nie odnotowano niewypłacalności żadnego pracodawcy zatrudniającego powyżej 100 osób.
 
Rok 2015 był również ostatnim, w którym w województwie podkarpackim realizowano wsparcie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W jego ramach na Podkarpaciu podpisano ponad 2,5 tysiąca umów o dofinansowanie projektu przekraczających swoją wartością 2,5 miliarda złotych. Przeznaczenie środków dla regionu wzrosło o 28% w stosunku do pierwszych założeń. Udział w projektach PO KL wzięło ponad 340 tysięcy osób, statystycznie – prawie co szósty mieszkaniec województwa. Komponent regionalny Programu Kapitał Ludzki był realizowany na Podkarpaciu przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.
 
W 2016 roku dużo spodziewamy się po przejściu do faktycznej realizacji nowych programów unijnych na Podkarpaciu. Ogłosiliśmy pierwsze konkursy z części Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Sumarycznie, wartość dofinansowania projektów w dziewięciu ogłoszonych naborach wniosków wyniesie około 500 milionów złotych. Mieszkańcy województwa będą mieli okazję uczestniczenia w projektach dopasowanych do ich potrzeb. Projekty realizowane w poprzedniej perspektywie pokazały, że Podkarpackie to region bardzo dobrze reagujący na innowacje, informatyzację i inteligentne specjalizacje. W tym zakresie zamierzamy wspierać i motywować młodych mieszkańców województwa już na etapie edukacji, do której przykładamy szczególną uwagę. Równie mocno zależy nam na rozwoju przedsiębiorczości w regionie, dlatego postaramy się efektywnie realizować projekty związane z udzielaniem dotacji na założenie działalności gospodarczej. W 2016 roku uruchomimy nowe wsparcie skierowane na jakość kształcenia zawodowego, ponieważ z naszych doświadczeń wynika, że praktyczne, specjalistyczne umiejętności zapewniają młodym ludziom zatrudnienie w regionie – mówi Tomasz Czop, dyrektor WUP w Rzeszowie.
 
Od 1 stycznia 2016 roku zmieniają się również zasady wsparcia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na doskonalenie umiejętności pracowników wobec aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa bez ograniczeń wiekowych. W latach 2014-2015 pieniądze były przeznaczane wyłącznie na osoby w wieku co najmniej 45 lat. Wsparcia będą udzielały powiatowe urzędy pracy.
 
W pierwszej połowie 2016 roku nastąpi rozstrzygnięcie wszystkich naborów wniosków o dofinansowanie projektów ogłoszonych przez WUP w Rzeszowie, a także wprowadzenie nowych, m.in. dotyczących poprawy jakości kształcenia ogólnego oraz programów stypendialnych.
 
Informacje o publikacji dokumentu