Województwo podkarpackie jako pierwsze w Polsce rozpoczyna w 2019 r. realizację projektów w tzw. „systemie popytowym", w których to osoby indywidualnie będą mogły uzyskać dofinansowanie do szkolenia zawodowego - prowadzącego do nabycia kwalifikacji, samodzielne przez siebie wybranego.
To uczestnik samodzielnie będzie decydował o zakresie, terminie oraz wykonawcy kursu lub szkolenia. Co do zasady będzie wybierał wykonawcę szkolenia spośród instytucji zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki temu, wsparcie które otrzymają uczestnicy będzie wysokiej jakości. Ponadto szkolenia realizowane przez uczestników powinny prowadzić do uzyskania konkretnych kwalifikacji potwierdzonych rozpoznawalnym w branży certyfikatem lub dokumentem potwierdzającym uprawnienia, dlatego operator będzie finansował nie tylko sam kurs, ale pokryje również koszty walidacji i certyfikacji nabytych umiejętności (egzamin).
Każda osoba dorosła (niezależnie od statusu na rynku pracy) będzie miała możliwość samodzielnego wyboru dla siebie szkolenia kończącego się egzaminem – bez pośrednictwa swojego pracodawcy.
Rolą operatora jest:- prowadzenie otwartej i dostępnej dla wszystkich (w tym dla osób z niepełnosprawnościami) promocji i rekrutacji do projektu,
- informowanie o możliwości i warunkach skorzystania z projektu,
- rekrutacja i monitorowanie uczestników projektu,
- pomoc uczestnikom na każdym etapie udziału w projekcie, w tym np. obsłudze platformy BUR,
- finansowanie i rozliczenie wsparcia,
- weryfikacja czy podmioty oferujące szkolenia niedostępne w BUR spełniają odpowiednie wymogi jakościowe,
- weryfikacja czy szkolenie wybrane przez uczestników prowadzi do nabycia kwalifikacji.
- narzucać ani nawet sugerować rodzaju kursu lub firmy szkoleniowej, chyba że potencjalny uczestnik projektu sobie tego zażyczy (tj. zadeklaruje, że potrzebuje wsparcia w zakresie wyboru rodzaju kursu lub firmy szkolącej);
- samodzielnie organizować kursów dla uczestników projektu;
- prowadzić rekrutacji z udziałem przedsiębiorstw (zatrudniających potencjalnych uczestników projektu) oraz z udziałem firm szkoleniowych (oferujących kursy/szkolenia z których mogliby skorzystać uczestnicy projektu).
- Średni koszt przypadający na jednego uczestnika projektu nie przekracza kwoty 4000 zł. a maksymalny koszt nie może być wyższy niż 8000 zł.
- Projekt wdrażany jest z zastosowaniem podejścia popytowego, tj. uczestnik decyduje o zakresie, terminie oraz wykonawcy usługi, w ramach wsparcia możliwego do realizacji, wskazanego w typie projektu.
- Projektodawca obejmuje wsparciem wyłącznie osoby dorosłe, które ukończyły 18 rok życia mające miejsce zamieszkania (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego), zatrudnienia lub pobierania nauki na terenie danego subregionu - z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
- Minimum 60% uczestników wsparcia stanowią osoby o niskich kwalifikacjach i/lub osoby w wieku 50 lat i więcej.
- W ramach projektu mogą być finansowane co do zasady usługi rozwojowe dostępne w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) sklasyfikowane jako zawodowe z wyłączeniem kursów językowych i TIK. Należy zauważyć, że nie wszystkie szkolenia (w tym także te dostępne w BUR), będą prowadzić do uzyskania kwalifikacji. Wnioskodawca może dopuścić możliwość dokonywania wyboru oferty spoza BUR. Jednakże musi zapewnić, że usługi te będą spełniały odpowiednie wymogi jakościowe.