Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie był realizatorem projektu pilotażowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Partnerstwo dla Pracy".
Projekt miał na celu wypracowanie modelu współpracy pomiędzy wojewódzkimi urzędami pracy, powiatowymi urzędami pracy, dostawcami usług aktywizacyjnych oraz innymi partnerami rynku pracy w realizacji działań mających na celu aktywizację osób bezrobotnych i przywróceniem ich do zatrudnienia. Projekt pilotażowy „Partnerstwo dla pracy" był testowany w trzech województwach: podkarpackim, mazowieckim i dolnośląskim. Projekt pilotażowy realizowany był w latach 2012 – 2014. Na jego realizację Minister Pracy i Polityki Społecznej dla województwa podkarpackiego z Funduszu Pracy przeznaczył 10 mln zł.
Projektem pilotażowym w województwie podkarpackim zostały objęte 984 osoby, a grupę docelową programu stanowiły: osoby długotrwale bezrobotne (50% ogółu), bezrobotne kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka (18% ), bezrobotni powyżej 50. roku życia (26%) oraz bezrobotni niepełnosprawni (6%). Projekt realizowany był we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy w Tarnobrzegu, Krośnie i Przeworsku. Do zadań powiatowych urzędów pracy należało dokonanie wyboru uczestników pilotażu z uwzględnieniem liczby i struktury osób bezrobotnych określonych w programie i bezpośrednie skierowanie ich do dostawcy usług.
W dniu 31 grudnia 2012 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie ogłosił przetarg na wybór dostawcy usługi dotyczącej aktywizacji zawodowej dla osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, prowadzącej do zatrudnienia. Zgodnie z założeniami pilotażu dostawcą usług mógł być podmiot posiadający uprawnienia do świadczenia usług z zakresu agencji zatrudnienia. Podpisanie umowy z Wykonawcą - Instytutem Badawczo Szkoleniowym z Olsztyna nastąpiło w dniu 15 kwietnia 2013 roku. Zadaniem wyłonionego w procedurze zamówień publicznych Wykonawcy była realizacja działań skierowanych do uczestników projektu w oparciu o metody i formy pracy z bezrobotnymi zaproponowane w swojej ofercie, zgodnie z harmonogramem i założeniami pilotażu. Wykonawca był zobowiązany do obsługi uczestników pilotażu oraz utworzenia „Ośrodków aktywizacji" w miejscowościach, gdzie swoje siedziby mają powiatowe urzędy pracy uczestniczące w programie. Wykonawca zobowiązany był do uzyskania wskaźnika skuteczności zatrudnieniowej na poziomie 74% oraz wskaźnik utrzymania zatrudnienia (przez min. 3 miesiące), na poziomie 71%.
Szczegółowe informacje z realizacji projektu pilotażowego zawiera załącznik:
„Raport podsumowujący realizację usług aktywizacyjnych w ramach projektu pilotażowego Partnerstwo dla pracy w województwie podkarpackim".