Projekt „Podkarpacie stawia na zawodowców" (WND-POKL.09.02.00-18-001/12) realizowany jest przez Samorząd Województwa Podkarpackiego za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, w ramach Priorytetu IX Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Wartość projektu wynosi 75 mln, z czego większość środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, natomiast 15 % z wkładu budżetu państwa i organów prowadzących szkół objętych wsparciem.
Jego realizacja obejmuje okres od maja 2012 r. i zakończy się w październiku 2014 r.
Głównym celem projektu jest modernizacja oraz podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach zawodowych województwa podkarpackiego.
Do projektu przystąpiło 30 organów prowadzących, w tym 26 samorządów lokalnych, 2 instytucje niepubliczne i 2 szkoły, dla których organem prowadzącym jest ministerstwo. Wsparciem zostało objętych 160 szkół zawodowych z Podkarpacia. Dzięki takiemu dofinansowaniu w ramach PO KL, szkoły mają szansę na dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb regionalnego/lokalnego rynku pracy, zmodernizowanie warunków kształcenia, wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi oraz pracodawcami, czy stworzenie efektywnego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Współpraca pomiędzy urzędem a organami prowadzącymi szkoły odbywa się na podstawie umów partnerskich, w których zostały zawarte postanowienia dotyczące sposobu wydatkowania środków i zakresu realizacji projektu w poszczególnych powiatach.
WUP w Rzeszowie wraz z partnerami prowadzącymi szkoły, wielokierunkowo wspiera kształcenie zawodowe w województwie podkarpackim poprzez m.in.:
- organizację praktyk i staży dla min 12,5 tys. osób,
- objęcie wsparciem w postaci zajęć pozalekcyjnych i kursów zawodowych ponad 14 tys. uczniów/uczennic,
- utworzenie 240 nowych lub zmodernizowanie istniejących pracowni kształcenia zawodowego,
- nawiązanie współpracy 160 szkół i placówek doskonalenia zawodowego z przedsiębiorstwami,
- opracowanie 130 programów nauczania we współpracy z pracodawcami,
- wdrożenie w 34 szkołach programów nauczania opracowanych w projekcie innowacyjnym dla kierunków: technik informatyk, technik elektronik, technik mechanik i technik mechatronik,
- stworzenie 80 pracowni doradztwa edukacyjno-zawodowego (w każdym zespole szkół biorącym udział w projekcie),
- organizację studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego dla 100 nauczycieli (pracujących w każdym zespole szkół biorącym udział w projekcie),
- utworzenie 20 nowych kierunków kształcenia w szkołach na potrzeby rynku pracy.