Informacje o projekcie
Podkarpackie Obserwatorium Rynku Pracy powstało w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki na badania i analizy trendów rozwojowych i prognozowanie zmian gospodarczych zaplanowano w Poddziałaniu 8.1.4 „Przewidywanie zmiany gospodarczej", w Priorytecie VIII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt „Podkarpackie Obserwatorium Rynku Pracy" realizowany był od lutego 2010 r. i zakończył się w grudniu 2013 r. Organizacyjnie Podkarpackie Obserwatorium Rynku Pracy usytuowane było w Wydziale Informacji Statystycznej i Analiz WUP w Rzeszowie (Rzeszów, ul. Langiewicza 15, tel./fax: 17 773 70 85).
Cele projektu PORP
Głównym celem projektu było zwiększenie poziomu wiedzy na temat trendów rozwojowych i sytuacji na rynku pracy województwa podkarpackiego. Utworzenie i funkcjonowanie Podkarpackiego Obserwatorium Rynku Pracy (PORP) pozwoliło na stworzenie platformy wymiany informacji i zacieśnienie współpracy pomiędzy instytucjami rynku pracy, pracodawcami, a szeroko rozumianą edukacją. Zadaniem PORP było gromadzenie, analizowanie i upowszechnianie informacji. Promocja założeń projektu i organizowane konferencje podsumowujące kolejne badania, przyczyniły się do szerszego upowszechnienia ich wyników oraz związanej z tym wymiany informacji. Dzięki realizacji badań w ramach projektu możliwe było poznanie potrzeb szkoleniowych zarówno pracodawców, jak również ich pracowników, co w przyszłości zaowocować ma lepszym dopasowaniem systemu kształcenia zawodowego i oferty szkoleniowej do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Działania, rezultaty i produkty projektu PORP
Utworzenie i działalność Obserwatorium było odpowiedzią na problemy w gromadzeniu i pozyskiwaniu danych o regionalnym rynku pracy.
W projekcie przeprowadzono kilka badań o zróżnicowanej tematyce:
- Analiza trendów rozwojowych sektora usług rynkowych w województwie podkarpackim (wywiady kwestionariuszowe na próbie ok. 1000 firm i 2000 pracowników tych firm oraz 90 IDI i 6 FGI). Badanie przeprowadzono na przełomie roku 2010/2011. Efektem jest raport z wynikami badania.
- Analiza trendów rozwojowych sektora usług nierynkowych w województwie podkarpackim (wywiady kwestionariuszowe na próbie ok. 1000 firm i 2000 pracowników tych firm oraz 90 IDI i 6 FGI). Badanie przeprowadzono od sierpnia do listopada 2012 r. Efektem jest raport z wynikami badania oraz raport porównawczy zawierający analizę trendów rozwojowych sektora usług nierynkowych i rynkowych.
- Pracodawcy Podkarpacia (wywiady kwestionariuszowe na próbie ok. 500 firm i 1000 pracowników tych firm). W projekcie zaplanowano trzy fale badania w latach 2011, 2012 oraz 2013. Badanie "Pracodawcy Podkarpacia 2011" przeprowadzono od października do grudnia 2011, "Pracodawcy Podkarpacia 2012" - w maju i czerwcu 2012 r. Realizacja ostatniej fali została przeprowadzona na przełomie maja i czerwca 2013 roku. W efekcie powstały raporty z wszystkich fali badania oraz raport porównawczy „Pracodawcy Podkarpacia 2011-2013".
- Badanie trendów rozwojowych branży budowlanej w woj. podkarpackim w 2013 roku – analiza porównawcza (wywiady kwestionariuszowe na próbie ok. 100 firm i 600 pracowników tych firm, 25 IDI i 2 FGI). Badanie to było kontynuacją badań przeprowadzonych w 2009 r., a także próbą uchwycenia zmian, które zaszły w ostatnich kilku latach. Efektem są raporty z badania branży budowlanej w 2013 roku oraz raport porównawczy z wynikami badań w latach 2009 i 2013 roku.
- Badanie losów absolwentów – badanie, w którym udział wzięły osoby kończące szkoły zawodowe. Po raz pierwszy badanie przeprowadzono w kwietniu 2012 r. W sumie do szkół i jednostek prowadzących szkoły rozdysponowano prawie 13 tysięcy ankiet. W efekcie powstało opracowanie "Ze szkoły do pracy. Raport z badania uczniów szkół zawodowych w województwie podkarpackim", które zawiera wyniki pierwszego badania. Kolejne badanie przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 2013 r. Dostępne są bazy danych z badań.
Oprócz badań, w ramach PORP przygotowywano opracowania dotyczące sytuacji na regionalnym rynku pracy:
- Analiza sytuacji na rynku pracy województwa podkarpackiego – materiał opracowywany w cyklach półrocznych, w oparciu o dane ze sprawozdań MPiPS przekazywanych przez PUP do WUP w Rzeszowie, jak również w oparciu o dane statystyczne pozyskiwane z GUS. Analiza zawiera dane na temat zatrudnienia, bezrobocia w regionie oraz aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu.
- Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w woj. podkarpackim – materiał opracowywany w cyklach półrocznych, w oparciu o dane ze sprawozdań o rynku pracy, jak również dane statystyczne GUS. Ranking zawiera informacje na temat struktury zawodowej osób bezrobotnych, struktury ofert pracy zgłaszanych do PUP oraz analizę zawodów pod kątem deficytu i nadwyżki na rynku pracy.
- Efektywność wybranych form promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej bezrobotnych w województwie podkarpackim – materiał sporządzany jest co roku w oparciu o dane z PUP oraz Departamentu Funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W opracowaniu tym przedstawione są formy aktywizacji zawodowej oraz usługi rynku pracy realizowane przez publiczne służby zatrudnienia.
- Analizy osób bezrobotnych na podstawie danych z Systemu Informacyjnego SYRIUSZ - będące efektem rozszerzenia dotychczasowej współpracy z powiatowymi urzędami pracy z województwa podkarpackiego. W ramach współpracy, pracownicy urzędów pracy przekazali pracownikom WUP w Rzeszowie dane statystyczne z SI Syriusz, które posłużyły do pogłębionej oceny sytuacji na rynku pracy. Na tej podstawie powstały analizy rynku pracy – dla województwa i wszystkich powiatów.
- „Edukacja – Rynek pracy. Absolwenci a zatrudnienie" – publikację opracowano na podstawie wyników badań „Pracodawcy Podkarpacia 2011". Przeznaczono ją dla dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych pracujących z młodzieżą.
- „Potrzeby szkoleniowe pracowników z terenu województwa podkarpackiego" – raport opracowano na podstawie danych wynikowych zebranych w ramach II fali badania „Pracodawcy Podkarpacia", przeprowadzonej w 2012 r.
Wszystkie badania i analizy przeprowadzone w ramach PORP uwzględniają problem równości szans ze względu na płeć. Informacje zawarte w poszczególnych raportach i analizach prezentowane są w podziale na kobiety i mężczyzn. Bardzo ważną częścią projektu badawczego była promocja. Obok konferencji promujących wyniki badań realizowanych w projekcie, utworzono stronę internetową PORP. Ponadto instytucje zajmujące się problematyką rynku pracy, w tym szkoły ponadgimnazjalne, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe i beneficjenci ubiegający się o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki otrzymywali drogą pocztową lub elektroniczną raporty z badań i analiz.